Články

Výběr snubního prstenu

Vše co potřebujete vědět o snubních prstenech

Vybíráte snubní prsteny, ale nevíte, na co všechno si dát pozor? Nebo už je máte, ale nevíte, jak se o ně správně starat? Rozumíme vám, proto jsme se rozhodli pro vás připravit s naším oblíbeným českým výrobcem snubních prstenů Danfil Jewellery praktický článek, který vám pomůže nejen při výběru.

Historie

Snubní prstýnky znali ženy už ve starověkém Egyptě. Od nich zvyk přejali Římané. Až v 9. století n. l. se svatební prsten stal součástí křesťanského svatebního ceremoniálu. Zajímavostí je, že u můžu se stalo zvykem nosit snubní prsten až ve 20. století.

Vybíráme velikost snubního prstenu

Správná velikost je velmi důležitá. Pokud bude prsten velký, hrozí jeho ztráta. V opačném případě zase bude prsten tlačit a jeho nošení bude nepohodlné. V obou případech dříve nebo později skončí snubní prsten v šuplíku v krabičce a prohlížet si ho pak budou možná jen vaše děti. Pokud si chcete změřit velikost prstu v pohodlí domova, tak vyzkoušejte multisizer.

Materiály

Výběr materiálu je aktuálně trendy téma na každém svatebním portálu. Tradiční zlato často novomanželé nahrazují stříbrem, chirurgickou ocelí, wolframem apod. Samozřejmě záleží jen na vašem vkusu a finančních možnostech. Podle nás se ale na snubních prstenech nedá ušetřit. Zlato má nejen svojí hodnotu a je dobrou dlouhodobou investicí, ale také má dobré fyzikální vlastnosti. Jednoduše řečeno, zlaté snubní prsteny vám budou sloužit za 20 let stejně jako nyní. Jiné materiály jako stříbro je měkké a rychleji se opotřebuje. S chirurgickou ocelí zase může nastat problém v případě úrazů. Ať se rozhodnete jakkoliv, nakupujte u ověřených výrobců u kterých máte záruku, že za své peníze dostanete odpovídající materiál. Ideálně si ověřte registraci prodejce u puncovního úřadu.

Profil snubního prstene

Často opomíjený je při výběru profil prstene, který ovlivňuje, jestli jeho nošení bude příjemné nebo naopak. Někomu totiž může vyhovovat, když je snubní prsten zevnitř plochý a jinému zase kulatý. Záleží jen na vašem rozhodnutí a pocitu.

Šířka snubního prstene

Opět důležitý parametr, který při výběru nepodceňujte. Obecně platí, že čím větší ruka, tím je lepší širší snubní prstýnek. Vyzkoušet můžete pomocníka v podobě zkušební pásky šířek prstenů.

Rytiny

V souvislosti s šířkou snubních prstenů souvisí i rytiny. Ty můžete mít pouze u prstenů širokých 2 mm a více. Většinou se dělají gravírováním, tedy pomocí stroje, který je schopný vyrýt různé symboly, znaky a dokonce i znamení zvěrokruhu. Ruční rytí nabízí dnes už jen málo výrobců. Náš oblíbený Danfil Jewellery patří mezi ty, kteří tuto službu nabízí. Nejčastěji na snubních prstenech najdete datum svatby a jméno partnera. Ale často novomanžele volí například také:

  • iniciály novomanželů (L+T)
  • vzájemné přezdívky
  • místo, nebo datum seznámení
  • jména dětí
  • životní motta

Kde nosit zásnubní a snubní prsten?

Tradičně by se měl zásnubní i snubní prsten nosit na levém prsteníčku společně. Ale záleží na vás. Můžete nosit klidně oba prstýnky na jedné ruce - snubní prsten na prsteníčku a zásnubní na prostředníčku. Další možností je nosit zásnubní prsten na pravém prsteníčku a snubní na levém.

Péče o snubní prsteny

O snubní prsteny je potřeba pečovat stejně jako o vztah s partnerem. Prsteny z rukou raději sundejte při těchto činnostech:

  • Práce s chemikáliemi
  • Hrubší manuální práce
  • Sportování
  • Práci s některými kosmetickými přípravky

Pokud sháníte kvalitní snubní prsteny přímo od výrobce, určitě z vlastních zkušeností doporučuji Danfil Jewellery

Vaše Lucka